czwartek, 14 lipca 2011

trochę staroci czyli artykuły pisane dla portalu LOOKSFERY.COM

OBSCUR-na sztuka

Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, ubrania szwedzkiej marki Obscur zostały wykonane z najwyższą precyzją, a ich forma, materiał, kolor czy raczej jego brak, są starannie przemyślane. Wynika to z bezkompromisowej wizji projektanta- artysty, Richarda Soderberga, dla którego materiał jest tak samo ważny, jak forma którą przybierze.


Obscur to marka ze sporym zapleczem filozoficznym, co jednak nie przesłania właściwej kwestii- kwestii ubrania. Istotne dla jej funkcjonowania jest przekonanie Soderberga, że właściwa istota odzieży objawia się w pełni tylko wtedy, kiedy jest ona noszona. Inspirowane mglistym klimatem Szwecji, zimnem, szarością i szorstkością natury płaszcze i kurtki są uszyte ze spranej, postarzanej skóry jagnięcej. Towarzyszą im zazwyczaj luźno opadające lniane spodnie o surowym wykończeniu. Całość niesie ze sobą pewną aurę tajemnicy, niepokojącej ciszy i szlachetności. Nic więc dziwnego, że ubrania Obscur doskonale przyjęły się w Japonii- idealnie wpisują się koncepcję piękna w świadomym ubóstwie. Minimalizm i artystyczne zacięcie, którymi posługuje się Soderberg sprawiają, że często jest on porównywany z  Ann Demeulemeester czy Rickiem Owensem. Z tym ostatnim kojarzyć się mogą przede wszystkim wspaniałe skóry o bogatej fakturze, które w ryzach trzymają detale- zamki błyskawiczne.


W ubraniach Obscur kształt jest nawet często mniej istotny niż sam materiał- potraktowany jako swego rodzaju płótno malarskie. Na ograniczonej palecie kolorów, Soderberg daje prawdziwy popis formy. Ciężki, sztywny materiał tworzy swego rodzaju pancerz, współczesną zbroję. Miękkie, jakby niestaranne wykończenie odkrywa szlachetność ręcznego szycia. Obscur to zdecydowanie marka dla mężczyzn z charakterem. Według projektanta, ubranie niesie historię poprzez uwidocznienie procesów, jakim poddawany był materiał. Stąd w kolekcjach szwedzkiej marki dominują surowe tkaniny, sprany len składający się z kilku warstw, skóra sprawiająca wrażenie podniszczonej, poszargane wykończenia skontrastowane z wysokiej jakości detalami, wygodna dzianina. Początkowo, marka istniała pod szyldem Macabre. Do starej nazwy odwołują się mroczne, pełne niedopowiedzenia kampanie reklamowe, które same w sobie mogłyby pretendować do miana fotografii artystycznej. Również zamiłowanie Soderberga do ciężkiej skandynawskiej muzyki przekłada się na ogólną wizję marki.


Obscur to doskonałe połączenie wygody i awangardy, artyzmu, który nie przytłacza i komfortu. To środek, dzięki któremu Soderberg wyraża swoje sceptyczne nastawienie do współczesnego świata- skalanego i nietrwałego.  Integralność, szczerość i kreatywność- to cechy, którymi kieruje się projektant, przekładające się na niezwykłość tworzonych przez niego ubrań.


wszystkie zdjęcia pochodzą ze strony:obscur.se

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz